Toyota umacnia swoją pozycję na rynku flotowym

Konsekwentny wzrost sprzedaży dla firm

2020-11-09


W październiku Toyota po raz kolejny odnotowała wzrost sprzedaży i liczby rejestracji. Coraz większą popularnością samochody tej marki cieszą się zwłaszcza wśród firm. Najpopularniejszym modelem flotowym Toyoty jest Corolla.

Toyota nie raz udowodniła, że potrafi dotrzeć ze swoją ofertą zarówno do klientów indywidualnych, jak i do firm. Od lat konsekwentnie buduje swoją pozycję na rynku flotowym, wykorzystując takie narzędzia, jak bogato wyposażone modele o niskich kosztach utrzymania, atrakcyjne warunki finansowania, a ostatnio również specjalistyczną sieć dilerską Toyota Professional. Takie postępowanie przyniosło efekty w postaci systematycznego zwiększania udziału w tej części rynku. Jest to widoczne od kilku miesięcy w wynikach sprzedaży, pomimo trudnych warunków spowodowanych pandemią.

Sprzedaż flotowa odpowiada za 70% łącznej sprzedaży samochodów Toyoty w Polsce. Stąd też bardzo dobre wyniki na tym rynku sprawiły, że Toyota stała się w 2020 roku najpopularniejszą marką motoryzacyjną w kraju.

Firmy coraz chętniej kupują nowe modele i hybrydy

W październiku Toyota odnotowała wzrost sprzedaży na rynku flotowym. Firmy kupiły w tym czasie łącznie 4970 samochodów tej marki, czyli o 1098 aut więcej niż w tym samym okresie 2019 roku (+28%). Toyota była drugą najczęściej wybieraną marką na rynku flotowym.

Firmy wybierają najczęściej takie modele, jak Corolla, RAV4 i Yaris. W ubiegłym miesiącu sprzedaż Corolli na rynku flotowym wyniosła 1845 aut. Drugie miejsce zajęło RAV4 z wynikiem 1571 aut (+777 egz. vs 2019), zaś trzecie Yaris z wynikiem 1430 aut (+606 egz. vs 2019).

Coraz większą popularnością na rynku flotowym cieszą się hybrydy. Stanowią one już 61,4% wszystkich samochodów Toyoty kupionych przez klientów flotowych. Przedsiębiorcy doceniają samochody hybrydowe za wyjątkowo wydajny napęd, niskie koszty użytkowania oraz nowoczesne technologie. W podejmowaniu decyzji pomaga także dobrze skonstruowana oferta dla firm oraz wysoka wartość rezydualna hybryd.

„Bardzo nas cieszy rosnące zainteresowanie firm naszymi modelami. Nowa Corolla stała się bardzo silnym graczem na rynku flotowym. Podobnie nowy Yaris szybko przekonał do siebie managerów flotowych i właścicieli firm swoją niespotykaną w segmencie B jakością, wydajnością napędu hybrydowego, zaawansowanymi technologiami i prestiżowym wyglądem. Pozycję Yarisa wzmacnia także to, że obok nowego modelu wciąż dostępny jest Yaris Classic w bardzo atrakcyjnych cenach. Ponadto modę na SUV-y i crossovery dobrze zagospodarowują modele RAV4 i Toyota C-HR” – powiedział Mirosław Sochacki, Corporate Sales Manager Toyota Motor Poland.

Toyota liderem rejestracji w Polsce

W październiku zarejestrowano 5998 samochodów Toyoty, co dało marce pozycję lidera rynku z 15-procentowym udziałem. Liczba rejestracji Toyoty w tym miesiącu była o 2% wyższa rok do roku, przy spadku całego rynku o 15%.

Tak doskonałe wyniku uzyskano głównie dzięki sukcesowi marki na rynku flotowym. Klienci flotowi odpowiadają za 70% całkowitej liczby rejestracji (4184 egz.). Wśród klientów indywidualnych Toyota zajmuje pierwsze miejsce (zarejestrowano 1814 egz.).

Od początku roku zarejestrowano łącznie 48 082 egz. Toyoty. Jest to o 6% mniej niż miało to miejsce od stycznia do października 2019 roku, jednak przy spadku całego rynku o 27% Toyota umocniła swoją pozycję, zwiększając udział w rynku do 14,3%.

Najczęściej wybierane modele to Corolla i Yaris

Najpopularniejszym modelem Toyoty i drugim najczęściej rejestrowanym w kraju w październiku był Yaris z wynikiem 1623 rejestracji. Corolla zanotowała 1374 rejestracji, RAV4 – 1167 aut. W pierwszej dziesiątce znalazła się także Toyota C-HR (743 egz.). Najpopularniejszym samochodem segmentu A było AYGO (445 egz.).

Jeśli przyjrzymy się danym od stycznia do października, zobaczymy, że kolejność zmieniła się tylko nieznacznie. Najpopularniejszym modelem Toyoty była Corolla (13 974 egz.), która zajęła drugie miejsce w kraju. Tuż za Corollą uplasował się Yaris (12 132 egz.), na szóstym miejscu RAV4 (7 266 egz.), a na siódmym Toyota C-HR (6 787 egz.).

„Obecne czasy są wielkim wyzwaniem pod względem sprzedaży produktów i usług do firm. Wiele strategii, które z sukcesem funkcjonowały jeszcze do niedawna, wymagały zmian i adaptacji do nowych warunków. Tym bardziej cieszy nas zaufanie ze strony firm, które w tych trudnych czasach postawiły na naszą markę” – podkreślił Mirosław Sochacki.

„Oprócz zamówień ze strony naszych stałych klientów rozpoczęliśmy także współpracę z wieloma nowymi podmiotami. Firmy doceniły tym samym stabilną pozycję Toyoty oraz fakt, że nasza sieć autoryzowanych dilerów zachowuje ciągłość operacji i prowadzi działalność w pełnym rygorze sanitarnym. Bardzo ważnym atutem Toyoty jest także dostępność samochodów – w naszym przypadku znakomita większość modeli dostępna jest od ręki dzięki doskonałemu planowaniu dostaw” – podsumował Mirosław Sochacki.

Dowiedz się więcej

Toyota Hilux z nagrodą IPUA Toyota Hilux z nagrodą IPUA Dowiedz się więcej o zwycięstwie Nowy Hilux w Rajdzie Dakar 2022 Nowy Hilux w Rajdzie Dakar 2022 Poznaj szczegóły Toyota Startup Accelerator Toyota Startup Accelerator Sprawdź, kto został finalistą Podróż po Europie wodorową Toyotą Mirai Podróż po Europie wodorową Toyotą Mirai Arkady Fiedler – PoDrodze Yaris będzie produkowany w Czechach Yaris będzie produkowany w Czechach Nowa linia produkcyjna w Kolinie Nowa Toyota Aygo X Nowa Toyota Aygo X Nowoczesny i stylowy crossover do miasta Udział Toyoty w polskim rynku wzrósł do 16,4% Udział Toyoty w polskim rynku wzrósł do 16,4% Dowiedz się więcej Toyota największą firmą motoryzacyjną Toyota największą firmą motoryzacyjną Ranking Fortune Global 500 Debiutuje Toyota PROACE Electric Debiutuje Toyota PROACE Electric Nowy elektryczny samochód dostawczy Ranking Best Global Brands 2021 Ranking Best Global Brands 2021 Sprawdź pozycję Toyoty Pełna dostępność nowych aut Toyoty Pełna dostępność nowych aut Toyoty Fabryki wracają do pełnej wydajności Toyota przejmuje start-up Renovo Motors Toyota przejmuje start-up Renovo Motors Dowiedz się więcej